Severočeské muzeum Liberec přibližuje odkaz rodu vratislavických textiláků Ginzkey

Komorní výstavu snímků z archivu firmy Ignaz Ginzkey z Vratislavic nad Nisou nazvanou Ginzkey 1843/1873/1893/2023 přináší Severočeské muzeum v Liberci. Vernisáž se koná v muzejním prostoru FOG 8. listopadu v 17 hodin.  Poprvé v historii se představují celkem čtyři témata – rodina, firma, koberce, obyčejný život – spjatá s kdysi světoznámou vratislavickou továrnou na koberce.

Vybrané černobílé fotografie, které Severočeské muzeum získalo v roce 2020, vycházejí ze skleněných negativů od neznámého autora. Šlo tehdy zhruba o 350 exponátů, z nichž bylo poté pětadevadesát restaurováno za finančního přispění ministerstva kultury a libereckého městského obvodu Vratislavice nad Nisou.

Návštěvníci se mohou těšit na fotografie ze života rodiny zakladatele textilního impéria Ignaze Ginzkeye (1819–1876) nebo na tajnou návštěvu, která se nečekaně objevila v areálu továrny. Nechybí ani ukázky, jak se fotografovaly velkoformátové koberce, nebo jak měl vypadat vratislavický pomník císaři.

Firmu na koberce a deky po smrti zakladatele Ignaze Ginzkeye úspěšně vedl jeho syn Willy Ginzkey (1856–1934), jenž spolu s baronem Heinrichem Liebiegem stál roku 1873 u zrodu libereckého muzea. Willy, sběratel umění a mecenáš, zprvu působil pouze jako člen muzejního kuratoria, v roce 1893 byl jmenován prezidentem kuratoria Severočeského průmyslového musea, přičemž protektorem muzea byl sám následník rakouského trůnu František Ferdinand d´Este. Výstava potrvá do 10. ledna příštího roku.

TZ: Severočeské muzeum

Jan Mikulička, odborný zaměstnanec vztahů s veřejností, jan.mikulicka@kraj-lbc.cz