Ještě nikdy do něj nevkročil turista. Stráž pod Ralskem otevřela zámek slavného rodu

Zámek Vartenberk ve Stráži pod Ralskem na Českolipsku se poprvé v historii otevřel turistům. Zámek ze 13. století vážně poškodil požár v roce 1987 a město s jeho opravou začalo před 20 lety. Zatím se návštěvníci dostanou do sedmi zrekonstruovaných místností.

“Jsou plně vybavené mobiliářem a jsou zasazené do období pozdního romantismu a biedermeieru, takže posledních majitelů panství, což byli Hartigové,” popisuje kronikářka města a muzejní pracovnice Eliška Vránová.

Návštěvníci si mohou prohlédnout nejstarší část této památky, severozápadní křídlo. Původně šlo o hrad, který zřejmě už v první polovině 13. století založila větev rodu Markvarticů nazývající se pány z Vartemberka.

Během několika století se na Vartenberku vystřídalo velké množství majitelů a prodělal i několik přestaveb. Po první světové válce tam byly třídy pro vyučování českých dětí, po druhé zámek sloužil jako rekreační středisko ČKD Praha a od roku 1969 ho obsadila sovětská armáda. Kromě jejího působení měl neblahý vliv na zámek i rozsáhlý požár z roku 1987, po němž se stal neobyvatelný.

Celý článek najdete zde >>>

Zdroj: čtk, Aktualne.cz

Otevírací doba zámku Vartenberg

O zámku

Zdroj: https://www.strazpr.cz/