Výstava v libereckém Foru představí oživlé brownfieldy

Pozemek, objekt nebo areál zbylý po výrobní, zemědělské, armádní nebo jiné činnosti, který z nejrůznějších důvodů pozbyl svou původní funkci, je nevyužitý či nedostatečně využitý a chátrá. Taková je definice pojmu brownfield. Řada takových míst se nalézá i v Libereckém kraji; naštěstí se objevují i případy, kdy se je daří revitalizovat neboli vdechnout jim nový život.

Právě takové pozitivní případy představuje putovní výstava, kterou uchystal Liberecký kraj ve spolupráci s Agenturou regionálního rozvoje a jež bude k vidění v obchodním centru Forum Liberec od 23. července do 12. srpna. Odsud pak poputuje na Městský úřad v Semilech. Mezi revitalizované brownfieldy se řadí například centrum IGI ve Vratislavicích nad Nisou, Huť Marie v Josefově Dole, lůžkový hospic v Liberci, Kittelův dům na Krásné, Pivovar ve Cvikově, Kotelna v Andělské hoře nebo bývalá textilní továrna ve Frýdlantě. 

„Putovní výstava, stejně jako databáze brownfields a greenfields Libereckého kraje, je účinným nástrojem, jak pomoci znovuvyužití zanedbaných a nefunkčních objektů či areálu na území našeho kraje,“ řekl radní kraje Jiří Ulvr, krajský radní pro rezort hospodářského a regionální rozvoje, evropských projektů, územního plánování a rozvoje venkova. „Věřím, že ukázka úspěšně revitalizovaných brownfieldů na putovní výstavě inspiruje další zájemce o revitalizaci objektů v regionu.”

Putovní expozice, které mapují revitalizované brownfieldy, se konají každý rok. V minulých letech je bylo možné zhlédnout v Liberci, Jablonci nad Nisou, Semilech, Hrádku nad Nisou, České Lípě, ve Frýdlantě, Jičíně, Chrastavě, Železném Brodě a v Doksech, Jilemnici, Turnově, Lomnici nad Popelkou a v dalších obcích a městech Libereckého kraje.

Databáze brownfieldů a greenfieldů, což jsou pomyslné zelené louky určené k zastavění, v současné době obsahuje celkem 266 míst, z toho 9 jich je určených k prodeji a 4 k pronájmu.

„Zájemci o zušlechtění  brownfields mohou navštívit i web www.investujpodjestedem.cz, kde získají další informace věnující se této problematice. Mohou si zde i vyhledat vhodná místa pro svůj záměr,“ vysvětlil Jiří Ulvr. 

Další užitečné informace se nalézají na webových stránkách Odboru regionálního rozvoje a evropských projektů Krajského úřadu Libereckého kraje http://regionalni-rozvoj.kraj-lbc.cz. Web Agentury regionálního rozvoje je na www.arr-nisa.cz a obchodního centra Forum  na www.forumliberec.cz/.

Jan Mikulička, odborný zaměstnanec vztahů s veřejností
jan.mikulicka@kraj-lbc.cz