K fotovoltaické elektrárně v Ralsku, třímiliardové investici, chystá kraj třetí kolo konzultací

K připravovanému projektu fotovoltaické elektrárny na letišti v Ralsku na Českolipsku plánuje Liberecký kraj ještě třetí kolo předběžných tržních konzultací, doporučili to experti. Řešit by mělo možnosti připojení do distribuční sítě, které je klíčové, řekl ČTK náměstek hejtmana Zbyněk Miklík (Piráti).

Výsledky předběžných konzultací a další postup v přípravě miliardové investice projednají krajští zastupitelé na zasedání v úterý 28. května.

Areál v Ralsku o rozloze 300 hektarů převzal kraj v roce 2007 od státu. Letiště naposledy využívala sovětská armáda, která ho opustila v roce 1991, od té doby na 2,5 kilometru dlouhé ranveji přistávají jen malá sportovní letadla. Plocha se podle vedení Libereckého kraje nabízí k energetickému využití. První záměry na zastavění letištní plochy solárními panely se objevily už před 15 lety, v době, kdy podobné projekty byly na vzestupu v souvislosti s vysokými výkupními cenami elektřiny. Ze záměru ale tehdy sešlo.

Teď patří výstavba solární elektrárny na bývalém vojenském letišti k prioritám Libereckého kraje. “Naším dlouhodobým záměrem je energetická soběstačnost kraje a jeho příspěvkových organizací, fotovoltaiky jsou budoucností v energetice,” řekl Miklík. Kraj si proto nechal na univerzitě v Ostravě zpracovat studii, která v maximální variantě počítá s instalovaným výkonem bezmála 104 MW. Odhadované náklady se blíží ke třem miliardám korun, nespotřebovanou elektřinu by bylo možné využít k výrobě vodíku.

Celý článke najdete zde >>>

Zdroj: čtk, genus.cz