Liberecký kraj plánuje v příštím roce vybudovat první tři solární elektrárny.

Liberecký kraj plánuje v příštím roce vybudovat první tři fotovoltaické elektrárny – na budově D krajského úřadu, kde sídlí podnikatelský inkubátor, a na budovách gymnázií v Jablonci nad Nisou a České Lípě. Vytipováno má i dalších 20 areálů, kde je v plánu fotovoltaiku postupně budovat.

Intenzivně také vedení kraje jedná o možnosti postavit velkou fotovoltaickou elektrárnu na bývalém vojenském letišti v Ralsku, řekl ČTK ekonomický náměstek hejtmana Zbyněk Miklík (Piráti).
“Jednáme se strategickými partnery o založení společného podniku, to je ale dlouhodobý projekt, nikoli na příští rok. Je to ale velmi významný projekt, protože pokud by se nám to podařilo, tak by výrobní kapacita této elektrárny značně převyšovala potřeby Libereckého kraje a jeho příspěvkových organizací,” doplnil Miklík. Kraj si nechal na univerzitě v Ostravě zpracovat studii energetického využití plochy bývalého letiště Hradčany, letiště ale nechce celé zastavět solárními panely, zachován by měl být i prostor pro rekreační létání.
Areál v Ralsku o rozloze 300 hektarů převzal kraj v roce 2007 od státu. Letiště naposledy využívala sovětská armáda, která ho opustila v roce 1991, od té doby na 2,5 kilometru dlouhé ranveji přistávají jen malá sportovní letadla. Plocha se podle vedení Libereckého kraje nabízí k energetickému využití, zvlášť při současných cenách energií. První záměry na zastavění letištní plochy solárními panely se přitom objevily už před 14 lety, v době, kdy podobné projekty zažívaly boom díky vysokým výkupním cenám elektřiny. Ze záměru ale tehdy sešlo.
Celý článek zde >>

Zdroj: Genus.cz / čtk