Liberec vytvořil pravidla pro spolupráci s investory, platit začnou od ledna příštího roku

Liberec vytvořil pravidla pro spolupráci s investory, kteří potřebují součinnost města na jejich projektu. Určují, kolik po nich radnice bude požadovat jako příspěvek na veřejnou infrastrukturu. Ve čtvrtek zásady schválili zastupitelé města, platit začnou od ledna příštího roku.

Primátor města Jaroslav Zámečník (Starostové pro Liberecký kraj) ČTK řekl, že zásady mají zajistit stejný přístup ke všem developerům, aby dopředu věděli, kolik budou platit.

“To znamená, město nechce vydělávat na developerských projektech, ale chce, aby když zatíží veřejnou infrastrukturu, a to už jsou i školy a školky, tak se na tom ten developerský projekt bude podílet. Třeba na tom, že bude potřeba dostavět jeden pavilon školky,” dodal primátor. Podle něj obdobná pravidla platí například v Praze, Jihlavě či Říčanech.

Podle schválených zásad bude město po developerech chtít 500 korun bez DPH za každý metr hrubé podlažní plochy stavby v území, kde již infrastruktura i služby jsou a je potřeba je jen posílit. Pro oblasti, kde je třeba vybudovat novou infrastrukturu či zavést nové služby, to bude 800 korun za každý metr čtvereční. V případě změny územního plánu to bude 1200 korun. Jde o ceny pro příští rok, poté se budou každoročně navyšovat o inflaci.

Pokud půjde o zástavbu proluky, využití brownfieldu nebo veřejnou nekomerční stavbu, může dostat developer slevu. Méně zaplatí i ti, kteří nad povinný rámec investují do opatření využívajících například obnovitelné zdroje energie nebo do úprav veřejných prostranství.

Příspěvek městu nebude pro investory povinný. “Na druhou stranu ale developeři často potřebují, aby město do jejich projektu vložilo pozemky nebo aby se připojili na městské komunikace či městské sítě, takže je potřeba abychom společně vycházeli,” dodal Zámečník.

Zdroj: https://genus.cz/Liberec/liberec-vytvoril-pravidla-pro-spolupraci-s-investory-platit-zacnou-od-ledna-pristiho-roku-n526673.htm

Zdroj: čtk, Liberecká drbna
Zdroj foto: https://www.visitliberec.eu/