S Vratislavickou kyselkou mají velké plány. Vše načne rekonstrukce stáčecí haly

Ještě loni tu budovy zarůstaly náletovými dřevinami. Chátrající areál Vratislavické kyselky však koupila jablonecká společnost Kitl vyrábějící ovocné a bylinné sirupy. Za rok a půl by ráda zrekonstruovala stáčecí halu a obnovila slávu nápoje, jehož historie sahá až do druhé poloviny 19. století.

Majitel má už všechna potřebná povolení. Do budoucna firma počítá i s rekonstrukcí „zámečku“, tedy hlavní a pro Vratislavice signifikantní stavby. Bývala tu stará stáčírna, lázně nebo restaurace. Firma do areálu investuje desítky milionů korun. „Stavební práce na hale budou trvat rok a půl. Chceme sem přesunout výrobu i sklad,“ popsal jednatel společnosti Kitl Jan Vokurka.

Společnost hodlá znovu otevřít zdejší vrty s minerální vodou, a protože koupila spolu s areálem i název Vratislavická kyselka, minerálka stejného jména by se během několika let měla znovu objevit na pultech obchodů.

Místní obyvatelé i bývalí zaměstnanci stáčírny jsou aktivitami jablonecké firmy nadšeni. „Rád na práci tady vzpomínám. Bylo to jako moje dítě,“ popsal před časem pro Českou televizi někdejší vedoucí výroby Lubomír Švenda. I starosta Vratislavic Lukáš Pohanka je rád, že chátrající areál vstává z popela. „Jednoznačně tomu fandíme. Snažíme se aktivitě kolem obnovy areálu vyjít maximálně vstříc,“ prohlásil.

Sláva minerální vody z Vratislavic začala už v druhé polovině 19. století. „Roku 1862 si u svého domku vykopal studnu Karl Skollauda, který se živil bělením prádla. Voda ale měla zvláštní nakyslou pachuť,“ přiblížil nejstarší kapitolu Vratislavické kyselky Lukáš Pleticha ze Spolku přátel Jablonce nad Nisou.

„Nejprve si myslel, že je to novou pumpou nebo střelným prachem použitým při hloubení studny. Jenomže pachuť neustávala,“ dodal Pleticha.

Celý článek: https://liberecky.denik.cz/zpravy_region/s-vratislavickou-kyselkou-maji-velke-plany-vse-nacne-rekonstrukce-staceci-haly.html

cs Čeština‎