NEWSLETTER – LISTOPAD / 2023


Nahlédněte do databáze brownfields, greenfields a dalšich investičních příležitostí, které jsou v Libereckém kraji k dispozici pro vaše podnikání. Na portálu investičních příležitostí Libereckého kraje najdete aktuální informace pro investory, nabídku poradenství, spolupráce a podpory při hledání lokality pro vaše investice.

www.investujpodjestedem.cz

Cesty průmyslu / Severočeské muzeum v Liberci / Výstava

09.11.2023 – 03.03.2024
Specifická instalace Cesty průmyslu je popisem průmyslového dobrodružství, které začalo na konci 18. století. Tehdy začala proměna ospalých městeček a vesnic v první průmyslové zóny. Továrny velikosti moderních panelových domů se staly dominantními krajinnými prvky hlubokých horských údolí i širokých niv. Návštěvník si může doslova projít dvě staletí průmyslu v dosud největší infografice, jaká kdy byla v muzeu instalována. Prostor velkého sálu je doplněn jedenácti velkoformátovými plachtami s přibližně 70 fotografiemi z 19. a 20. století.

Zdroj: Severočeské muzeum v Liberci (SML)

Mezi památky se zařadily zámecký pivovar ve Frýdlantu a usedlost v Zahrádkách

Dvě stavby z Libereckého kraje, které jsou poblíž zámků, přibyly mezi památky. Jde o stále funkční pivovar v příhraničním Frýdlantu na Liberecku a venkovskou usedlost v Zahrádkách na Českolipsku. V tiskové zprávě o tom dnes informoval Martin Ouhrabka z libereckého Národního památkového ústavu. Více »

Zchátralé oční sanatorium možná změní majitele. Město dostalo několik nabídek, výsledek oznámí na konci roku

Zchátralé oční sanatorium v Machníně známé i jako zámeček či Kleinertova vila Liberec možná skutečně prodá. V soutěži dostala radnice několik nabídek, termín vypršel dnes. Nabídky bude nyní město vyhodnocovat. Náměstek primátora Adam Lenert (ANO) předpokládá, že výsledek oznámí někdy na konci letošního roku.

Přes 200 brownfieldů v kraji čeká na revitalizaci

V Libereckém kraji zbývá ještě okolo 250 neobnovených brownfieldů, ročně jich investoři zrevitalizují zhruba deset. Často se jedná o bývalé továrny, pivovary nebo sklárny. K obnově brownfieldů motivuje např. Ministerstvo průmyslu a obchodu, které nabízí možnost až 80 milionové dotace.

Kraj opět představil obnovené brownfieldy

Co jsou to brownfieldy? Jaké je jejich využití? Kde je mohou lidé najít? To vše a mnoho dalšího se dozvěděli zájemci během tzv. Brownfields TRIPs. Liberecký kraj je každoročně pořádá ve spolupráci s Agenturou regionálního rozvoje, spol. s r.o. Ve středu 8. listopadu se uskutečnil druhý výlet. Více »

Severočeské muzeum Liberec přibližuje odkaz rodu vratislavických textiláků Ginzkey

Komorní výstavu snímků z archivu firmy Ignaz Ginzkey z Vratislavic nad Nisou nazvanou Ginzkey 1843/1873/1893/2023 přináší Severočeské muzeum v Liberci. Vernisáž se koná v muzejním prostoru FOG 8. listopadu v 17 hodin.  Poprvé v historii se představují celkem čtyři témata – rodina, firma, koberce, obyčejný život – spjatá s kdysi světoznámou vratislavickou továrnou na koberce. Více »

Výstava se ohlíží za historií českolipských kartounek

Novou krátkodobou výstavu o historii místních kartounek neboli manufaktur na potiskování tkanin hostí do konce letošního roku Vlastivědné muzeum a galerie v České Lípě. Slavnostní zahájení výstavy se koná ve čtvrtek 2. listopadu v 17 hodin, výstava se nalézá v Síni Josefa Maštálka. Historie výroby a zpracování textilu sahá v České Lípě do středověku. Více »

 

V Lučanech zahájí provoz automuzeum vytvořené z bývalé sklárny. Jeho specialitou budou “absolventi” Rally Paříž – Dakar

V automuzeum se za více než 80 milionů korun proměnila bývalá sklárna v Lučanech nad Nisou na Jablonecku, v provozu pro veřejnost bude od pátku. Vystavené v něm budou hlavně sportovní automobily a motocykly, mezi nimi i Buggatti 37, Tatra 605 či Ferrari Testarossa.
Více »

PROGRAM REGENERACE A PODNIKATELSKÉ VYUŽITÍ BROWNFIELDŮ – Výzva VI -2023

Výzva v programu Regenerace a podnikatelské využití brownfieldů, kterou v červnu vyhlásilo Ministerstvo průmyslu a obchodu, je nadále otevřená. Města, obce a kraje tak stále mohou přihlašovat své projekty, a to minimálně do konce roku 2023. Jedná se o výzvu č. VI. Program podporuje revitalizaci brownfieldu, ať už se jedná o renovaci budov pro dosažení energetických úspor, nebo demolici a výstavbu nových energeticky úsporných objektů.

Jeden projekt je možné podpořit částkou až 80 milionů korun, přičemž dotace pokryje až 50 % celkových způsobilých výdajů. Prostředky tedy mohou získat i větší investiční záměry. Žadatelé se mohou hlásit s multifunkčními projekty, kde převažuje podnikatelské využití. V revitalizovaných brownfieldech mohou obce vytvořit kanceláře, dílny, sklady nebo prostory pro drobné služby, restaurace apod. Možná je také výstavba obecních bytů. Žadatelé se mohou hlásit z celé ČR.

Výzvu vyhlásilo ministerstvo dne 13. 7. 2023. Projekty jsou přijímány a hodnoceny postupně, a tak z původně alokované částky stále zbývá 100 milionů korun, které MPO rozdělí mezi další žadatele. Příjem žádostí bude probíhat minimálně do 31.12.2023. Podrobnosti k výzvě jsou na webu MPO.

Kotlíkové dotace

Příjem žádostí do programu Kotlíkové dotace v Libereckém kraji do 31. 8. 2024! V. Žádosti se podávají elektronicky prostřednictví odkazu na krajském dotačním portálu. Více »

Nezobrazuje se tento email správně? Prohlédněte si ho v prohlížeči

„Toto obchodní sdělení bylo zasláno na základě udělení souhlasu při registraci.“

Zrušit zasílání newsletteru