Na Perštýně vyroste nová čtvrť, už má územní rozhodnutí

V Liberci může vyrůst nová čtvrť na Perštýně, projekt za více než miliardu korun získal územní rozhodnutí. ČTK to řekl náměstek libereckého primátora Jiří Šolc (Starostové pro Liberecký kraj), který stál u přípravy projektu. Soukromý investor podle něj plánuje na Perštýně výstavbu inovačního centra, garáží zhruba pro 750 aut, bydlení pro 500 až 800 lidí, ale počítá i s výstavbou školy nebo domova pro seniory, sportovišti nebo parkem.

Pokud vše dobře půjde, komplikovaná stavba by podle Šolce mohla začít v příštím roce. “Na konci toho všeho vznikne v Liberci nová moderní čtvrť, která bude přinášet více zeleně i pracovních příležitostí,” řekl Šolc. Stavba podle něj nebude jednoduchá, investor musí mimo jiné vyřešit komplikovanou dopravní situaci u blízkého terminálu městské dopravy. “Podmínkou územního rozhodnutí proto byla detailně zpracovaná dopravní studie,” řekl Šolc.

Nová čtvrť vznikne v místě, kde je už několik let rozlehlá jáma po nedostavěném obchodním centru. Firma ECE v Liberci od roku 2006 připravovala výstavbu obchodního centra bezmála za tři miliardy korun, stavbu ale po třech letech zastavila kvůli administrativním průtahům. Ve svahu vyhloubila jen obrovskou jámu. Ze zmařené investice vinil developer stát a domáhal se náhrady škody zhruba 1,8 miliardy korun s úroky. V arbitráži ale firma ECE prohrála.

Podle studie by areál o rozloze 4,5 hektaru měl být zastavěn zhruba ze čtvrtiny. Autoři se inspirovali Vídní, kde je hodně zeleně. “Takže jsme se snažili mít maximum zeleně, ale přitom využít prostor tak, aby tam bylo co nejvíce možností k bydlení,” řekl při prezentaci studie architekt Václav Dvořák. V projetu se například počítá s tím, že na střechách podzemních garáží budou hřiště. Vzniknout by tam měl také například centrální park s pěší promenádní trasou z centra.

Zdroj: ČTK