NEWSLETTER – ŘÍJEN / 2023


Nahlédněte do databáze brownfields, greenfields a dalšich investičních příležitostí, které jsou v Libereckém kraji k dispozici pro vaše podnikání. Na portálu investičních příležitostí Libereckého kraje najdete aktuální informace pro investory, nabídku poradenství, spolupráce a podpory při hledání lokality pro vaše investice.

www.investujpodjestedem.cz

BROWNFIELDS TRIP LIBERECKÉHO KRAJE

Dne 8. listopadu se opět uskuteční tzv. “Brownfields TRIP“, kdy účastníci navštíví behem jednoho dne 5 lokalit revitalizovaných brownfields v Libereckém kraji.

Více informaci jadete ZDE >>>

 

Univerzita se zbaví vyhořelého zámku v Zahrádkách. I s pozemky je za 32 milionů

Dvacet let po devastujícím požáru, který trval tři dny a zanechal po sobě jen obvodové zdi honosného renesančního sídla, je zámek v Zahrádkách na prodej. Univerzita Karlova, která je jeho vlastníkem, ho začala s pomocí realitní kanceláře nabízet zájemcům. Navzdory tomu, že objekt ze 16. století poslední roky chátral, je o něj zájem.  Více »

Liberec hledá kupce pro bývalé oční sanatorium v Machníně, cenu snížil na 21 milionů korun

Liberec opět hledá kupce pro bývalé oční sanatorium v Machníně. Za zchátralý areál, jemuž se říká i zámeček nebo Kleinertova vila, radnice požaduje minimálně 20,863 milionu korun. Tuto cenu město stanovilo podle znaleckého posudku, zájemci o areál se mohou hlásit do 15. listopadu. V tiskové zprávě o tom dnes informovala mluvčí radnice Jana Kodymová. Více »

Vědci hledají dočasné využití areálů rozpadajících se tuzemských továren

Na 4000 místech Česka leží desetiletí ladem rozlehlé tovární komplexy. Haly, v nichž za socialismu pracovaly tisíce lidí, se v těchto brownfieldech rozpadají před očima. Přestože pro mnohé z komplexů vznikají projekty na jejich využití, potrvá roky, než se dočkají přeměny. Podle vědců je to plýtvání časem. Hledají způsob, jak dočasně využívat jejich zelené plochy. Více »

Upravit brownfield v Praze? To je hračka. Problém je to v pohraničí, tam musíte najít energii a klienta, říká architekt

Saša Michailidis se ptá architektů Martina Krupauera a Davida Tichého, kteří se zabývají i urbanistickým rozvojem. Donedávna nezastavěné a nevyužité plochy, tzv. brownfieldy, se proměňují. Viditelným příkladem je třeba budova Masaryčka v Praze, stavba slavné architektky Zahy Hadid, kam se už stěhují nájemníci. Jak brownfieldy mění tvář nejen hlavního města, ale i pohraničí? Více »

KOMPLEXNÍ ANALÝZA BROWNFILEDOVÉHO PROSTŘEDÍ

Agentura CzechInvest zpracovala první KOMPLEXNÍ ANALÝZU BROWNFILEDOVÉHO PROSTŘEDÍ v Česku. Co to znamená a proč je dokument tak důležitý? Dnes již není pochyb o tom, že brownfieldy mají obrovský potenciál pro ekonomický rozvoj měst a regionů. Stále se však setkáváme s řadou problémů, které jejich efektivní regeneraci brzdí. Více »

Harrachov vstoupil do spolku, který bude provozovatelem skokanských můstků

Harrachov udělal podle města další krok k záchraně zchátralého areálu skokanských můstků. Radnice se stala členem spolku Klasický areál Harrachov (KAH), který bude do budoucna jediným provozovatelem skokanského areálu ve městě a na starost bude mít i jeho obnovu.

Analýza CzechInvestu navrhuje 37 opatření pro efektivnější revitalizaci brownfieldů v Česku

Efektivní regenerace brownfieldů není bez aktivní podpory veřejného sektoru možná. Vyplývá to z Komplexní analýzy podpory revitalizace brownfieldů, kterou zpracovala agentura CzechInvest. Dokument odhaluje slabá místa současného systému a navrhuje celkem 37 opatření pro efektivnější a účinnější obnovu brownfieldových lokalit. „Brownfieldy v Česku představují velký potenciál pro ekonomický rozvoj. Více »

 

Ze starého statku na Semilsku vystaví sedmisethlavá obec komunitní centrum

Nové komunitní centrum plánuje vystavět obec Stružinec na Semilsku. Centrum by mělo být ve starém statku, který obec odkoupila od soukromého majitele a pojmenovala ho po posledním majiteli — Vojtíškův statek. Náleží k němu i deset hektarů lesů, luk a polí. Stružinec za statek, který chce přestavět, a který by měl sloužit místním spolkům. Více »

Digitální beton vstupuje do údolí u Ralska. Bývalá škola se promění díky 3D tisku

Opuštěné údolí uprostřed lesů nedaleko Ralska se stane parkem pro rekreaci. První tamní architektonická realizace vznikne unikátní technologií digitálního betonu. Projekt přeměny někdejší německé školy, která bude sloužit kulturním a společenským aktivitám, představili jeho tvůrci na pražském Designbloku.

PROGRAM REGENERACE A PODNIKATELSKÉ VYUŽITÍ BROWNFIELDŮ – Výzva VI -2023

Výzva v programu Regenerace a podnikatelské využití brownfieldů, kterou v červnu vyhlásilo Ministerstvo průmyslu a obchodu, je nadále otevřená. Města, obce a kraje tak stále mohou přihlašovat své projekty, a to minimálně do konce roku 2023. Jedná se o výzvu č. VI. Program podporuje revitalizaci brownfieldu, ať už se jedná o renovaci budov pro dosažení energetických úspor, nebo demolici a výstavbu nových energeticky úsporných objektů.

Jeden projekt je možné podpořit částkou až 80 milionů korun, přičemž dotace pokryje až 50 % celkových způsobilých výdajů. Prostředky tedy mohou získat i větší investiční záměry. Žadatelé se mohou hlásit s multifunkčními projekty, kde převažuje podnikatelské využití. V revitalizovaných brownfieldech mohou obce vytvořit kanceláře, dílny, sklady nebo prostory pro drobné služby, restaurace apod. Možná je také výstavba obecních bytů. Žadatelé se mohou hlásit z celé ČR.

Výzvu vyhlásilo ministerstvo dne 13. 7. 2023. Projekty jsou přijímány a hodnoceny postupně, a tak z původně alokované částky stále zbývá 100 milionů korun, které MPO rozdělí mezi další žadatele. Příjem žádostí bude probíhat minimálně do 31.12.2023. Podrobnosti k výzvě jsou na webu MPO.

Kotlíkové dotace

V pondělí 4. září v 9 hodin spouští Liberecký kraj příjem žádostí do programu Kotlíkové dotace v Libereckém kraji V. Žádosti se budou podávat elektronicky prostřednictví odkazu na krajském dotačním portálu. Více »

Nezobrazuje se tento email správně? Prohlédněte si ho v prohlížeči

„Toto obchodní sdělení bylo zasláno na základě udělení souhlasu při registraci.“

Zrušit zasílání newsletteru