Z historie zříceného objektu Blaupunkt

Někdejší přádelna postavená v letech 1908 až 1911 byla součástí jádra výrobního komplexu Johanna Liebiega. Architektonicky náročně pojatá budova využívající formy geometrické secese pochází z návrhů architektů prof. Maxe Kühna a Heinricha Fanty.

Dějiny

Přádelna spolu se sousedním identickým objektem byla postavena v letech 1908 až 1911 jako součást mateřského závodu firmy Johann Liebieg & Co. Během druhé světové války do objektu přesídlila z Berlína výroba firmy Blaupunkt.

Po asanaci celého výrobního areálu, patřícího naposledy národnímu podniku Textilana, bylo v roce 2004 odstraněno sousední dvojče přádelny. Ta zůstala v rámci bouracích prací zachována. Nezajištěný a neudržovaný objekt se však 27. 1. 2025 částečně zřítil.

Popis

Výrobní budova se nachází na jihozápadním okraji někdejšího textilního závodu, ve výběžku mezi ulicemi Mlýnská a Na Bídě. Základem obou hal je železobetonový trojtraktový skelet. Jednoduché fasády oživuje trojitý zubořez pod korunní římsou, kyklopské zdivo soklu, jemná bosáž přízemí a motiv piniové šišky se dvěma listy mezi okenními řadami.

Popis památkové hodnoty

Jeden z prvních výrobních objektů využívající skeletovou konstrukci pochází z návrhů významných architektů aplikujících moderně pojatou formu secese. Současně se jedná o poslední stopu výroby v jedné z nejvýznamnějších textilních továren a jako takový představuje nedocenitelný hmotný pramen a doklad vývoje průmyslu v Českých zemích.

Zdroj: https://www.pamatkovykatalog.cz/

Budova se stala pevnou součástí architektonických plánů budoucího bytového komplexu realizovaného na pozemcích po bývalé Textilaně, protože by si zasloužila památkovou ochranu a nešlo jí zbourat spolu s ostatními objekty bývalé továrny. Potvrzuje to např. představený projekt na www.stavbaweb.cz. Vizualizace napovídají, že navržené nové sídliště mělo být plné „blaupunktů“ nové generace. Jak potvrzují snímky ve fotogalerii.

Zdroj: Genus.cz, Památkový katalog