Ve Vratislavické kyselce obnovují dva vrty. Jejich jména jsou zatím tajná

Jablonecký výrobce sirupů a medicinálních vín a medovin Kitl obnovuje dva více než 200 metrů hluboké vrty Vratislavické kyselky, kterou plánuje vrátit na trh. Obnovené vrty z let 1964 a 1983 pokřtí v pondělí 4. října primátoři Liberce a Jablonce nad Nisou Jaroslav Zámečník a Jiří Čeřovský.

Foto: Databáze BF LK

Nová jména vrtů jsou zatím tajná, řekla mluvčí firmy Kateřina Fialová. Kyselku chce Kitl stáčet v hale ve Vratislavicích nad Nisou, kde od dubna vyrábí své sirupy. Historie Vratislavické kyselky sahá do roku 1862, kdy pramen objevil náhodou Karl Skollaude při hloubení studny pro bělírnu látek.

Pramen pojmenovaný Rudolf byl o 32 let později uznán jako léčivý a ve Vratislavicích vznikly městské lázně. Zájem o léčebné kúry byl ale malý, a tak se objekty změnily v průmyslovou stáčírnu. Zdejší voda patří k alkalickým železitým kyselkám, jako jsou vody v nedalekých Lázních Libverda a polském Swieradowě Zdroji (dříve Flinsbergu).

Minerální voda se ve Vratislavicích stáčela do roku 2008. O obnovení provozu se potom pokoušelo hned několik investorů, záměry ale vždy zkrachovaly. Přes deset let byl areál prázdný a chátral. Majiteli společnosti Kitl Janu Vokurkovi trvalo čtyři roky, než se mu kvůli složitým vlastnickým vztahům podařilo v roce 2018 zdevastovaný provoz získat. Rekonstrukci budov zahájila společnost v polovině roku 2019, na projekt získala evropské dotace z Operačního programu Podnikání a inovace pro konkurenceschopnost.

Celý článek najdete ZDE >>

Zdroj článku: Liberecká DRBNA