Odborníci varují před takzvanými brownfieldy druhé generace

Odborníci varují před takzvanými brownfieldy druhé generace

Cestou, jak zabránit vzniku brownfieldů druhé generace, je kvalitní architektura a mix funkcí
Kvalitní architektura a mix funkcí. To jsou nástroje, které zabrání vzniku brownfieldů druhé generace. Shodli se na tom odborníci na konferenci Šetrné budovy 2019, kterou Česká rada pro šetrné budovy uspořádala v Praze. V řadě západních zemí a také v USA, ale i v historii naší země jsme se setkali s tím, že monofunkčně zastavěné velké území po čase přestalo sloužit. „Dnes je třeba města budovat v souladu s přírodou, udržitelně,“ uvedl na konferenci hvězdný americký urbanista Mark Johnson.

„Podstatné je, jak mohou naše nové zásahy do brownfieldů pomoci znovu interpretovat existující městskou strukturu a přinést novou identitu,“ poznamenal další z keynote speakerů konference britský architekt Bernard Storch z ateliéru PLP Architecture. Ten stojí za jednou z nejzelenějších budov světa Amsterdamskou centrálou Deloitte The Edge. „Vytváříme skutečné prostředí pro skutečné lidi a v takovém případě je třeba integrovat do měst přírodní prvky, aby se v nich lidé cítili dobře,“ vysvětlil.

Při revitalizaci zanedbaných území je podle obou zahraničních hvězd architektury třeba klást velký důraz právě na šetrné technologie, co největší podíl zeleně, rozumnou hustotu zástavby, vegetační střechy a šetrné hospodaření s dešťovou a odpadní vodou. Na současných brownfieldech totiž budujeme města pro budoucnost. Johnson při jejich revitalizaci klade velký důraz také na sociální rozměr. Například na velkém brownfieldu po uzavřeném letišti Stepleton dnes v zeleném živém městě žije 50 tisíc lidí hlavně díky tomu, že se všichni zainteresovaní včetně vedení města shodli na tom, že do místa chtějí přilákat především mladé rodiny a tomu Johnson uzpůsobil celý urbanismus nové čtvrti.

Celý článek najdete zde >>>

Zdroj: tisková zpráva České rady pro šetrné budovy – Šetrné budovy 2019