Skupina umělců obsadí opuštěné a zpustošené lázně. Upozorní na jejich žalostný stav, v prostoru postaví i vlastní saunu

Zhruba třicet výtvarníků, designérů, architektů a dalších kreativních tvůrců z Liberce a Jablonce nad Nisou chce v polovině léta dočasně obsadit prostor jabloneckých Městských lázní a po delší době ho zpřístupnit veřejnosti. Chystají se tak upozornit na žalostný stav historicky cenné stavby, která už přes 20 roků chátrá. Objektu, který před 110 lety na počest císaře Františka Josefa I. navrhnul architekt Robert Hemmrich, umělci chtějí vdechnout život a vyvolat novou debatu o jeho budoucnosti.

Organizátoři akci pojmenovali Nádech pro lázně. Třicítka umělců v rámci ní dostane příležitost na jeden den oživit opuštěnou historickou budovu v centru Jablonce nad Nisou. Tvůrci chtějí obsadit nejen prostor lázní, ale i přilehlé Tyršovy sady. Setkání má primárně upozornit na problém prázdné chátrající budovy, který trápí město už desítky let. Zároveň tím upozorní na kreativní potenciál dvou sousedních měst na severu Čech.

„Mrzí nás, že cenný prostor lázní je opět opuštěný a prázdný. Pohledů a názorů na to, co by v nich mělo vzniknout, je spousta. A my chceme slyšet a vidět co nejvíce z nich během jednoho kreativního dne, během něhož se zároveň chystáme rozpumpovat a propojit jabloneckou i libereckou kulturní scénu,“ říká jedna z organizátorek akce, architektka Pavlína Müllerová z libereckého studia Mjölk architekti.

Celý článek najdete ZDE >>

Zdroj: Liberecké zprávy

Další informace: https://www.facebook.com/events/880442985650683/permalink/889796428048672/

cs Čeština‎