Zámeček Schlaraffia

Společnost Malina Safety bez povolení stavebního úřadu zbourala část zámečku Schlaraffia u autobusového nádraží v Jablonci. Zámeček již přišel o signifikantní věžičku, pobořena je i část průčelí.

„V sobotních velmi časných hodinách nechala společnost zbořit věž zámečku do té míry, aby celý objekt pravděpodobně nenávratně poškodila, a nemohlo tak již nikdy dojít k jeho rekonstrukci,“ popsal primátor Jablonce Milan Kroupa.

Pro primátora jde doslova o osobní prohru. „Osobně jsem se odvolal proti demoličnímu výměru a rovněž jsem navštívil ministra kultury s žádostí o prohlášení této budovy za státem chráněnou památku, které ministerstvo kultury právě zpracovává,“ vysvětlil Milan Kroupa. „To, co se stalo, je smutné, děsivé a pobuřující zároveň. Tu správnou emoci si najde každý sám. Tento akt je hanbou nejen pro pana Malinu samotného, ale pro celou jeho společnost.“

Budova patřila společnosti Malina Safety, velká část veřejnosti ale doufala, že se romantickou stavbu podaří zachránit.

V roce 2013 tehdejší studentka Střední uměleckoprůmyslové školy v Jablonci Tereza Žembová zorganizovala velkou petici. Ta v roce 2014 putovala na Ministerstvo kultury s třemi tisíci podpisy. Petičníci žádali, aby budovu z roku 1910 úředníci zařadili mezi chráněné objekty. Nestalo se tak.

Pobořený záměček Schlaraffia

Nyní je zámeček zřejmě nevratně zničen. „Je líto, že to takhle skončilo,“ svěřila se Tereza Žembová.

Společnost Malina Safety se zřejmě dočká další reakce na demolici. „Učiním veškeré možné kroky k tomu, aby toto chování nezůstalo bez odezvy,“ slíbil primátor Jablonce.

Schlaraffia byl bohémský mužský spolek. 10. října roku 1895 skupina mužů založila spolek jež měl tři základní ideály: umění, přátelství a humor. Heslo spolku znělo: In arte voluptas (V umění je rozkoš).

V roce 1910 si jablonecká pobočka spolku postavila na břehu Nisy své sídlo, které dostalo jméno Neisseburg (spojení názvu a slova Nisa a hrad). „Jde o unikátní stavbu zvláště proto, že je to poslední zachovaná stavba spolku Schlaraffia,” vysvětloval před lety jablonecký galerista Jan Strnad.

Vnitřní vybavení a dekorace budovy pocházely z dílen Střední uměleckoprůmyslové školy v Jablonci, navrhoval je tehdejší ředitel školy Moritz Knab. Sídlo společnosti zvané hrad vyzdobil nástěnnými malbami její člen profesor Dominik Brosick.

Autor: Jan Sedlák
Zdroj: https://jablonecky.denik.cz/zpravy_region/zamecek-schlaraffia-padl-20190511.html
cs Čeština‎