Bývalý štáb sovětské armády do dvou měsíců z Ralska definitivně zmizí

Stavební stroje dnes začaly demolovat tři objekty bývalého generálního štábu v prostoru Ralsko. Ruiny a suť zmizí zhruba za dva měsíce, pak se místo zatravní. Za demoliční práce Liberecký kraj zaplatí 3.256.535 Kč. Příští rok chce srovnat se zemí dalších deset budov, které hrozí zřícením.

Podobných objektů v dezolátním stavu je v bývalém vojenském prostoru Ralsko celkem 177.
V loňském roce nechal Liberecký kraj zbourat dřívější kulturní dům. „Do budoucna plánujeme práce zrychlit. Letos zmizí tyto tři objekty a v příštím roce chceme nechat zbourat dalších deset budov. Pokračovat hodláme i v dalších letech, dokud nebude prostor úplně čistý a bezpečný,“ zdůrazňuje statutární náměstkyně hejtmana Jitka Volfová. „Na rok 2018 máme v rozpočtu na demolice vyčleněno 10 milionů korun a šest milionů nám zbývá z letoška, protože jsme tuto zakázku vysoutěžili za podstatně nižší částku, než jsme předpokládali,“ dodává náměstkyně.

Po zkušenostech z loňského roku, kdy kraj ušetřil asi milion korun, byla i tato veřejná zakázka vypsána v režimu design&build. Kraj obdržel celkem dvanáct nabídek. Vítězný uchazeč, společnost Mrozek a.s., nabídl cenu 2.691.651 Kč bez DPH, celkem tedy s DPH 3.256.535 Kč. „Výhodou design&build je, že vybraný zhotovitel zajistí zpracování realizační dokumentace prováděných prací, statického návrhu postupu bouracích prací a technologického postupu při jejich zabezpečení. Výsledkem musí být logicky kompletní odstranění objektů z pozemků,“ vysvětluje Marek Pieter, náměstek hejtmana pro resort dopravy, investic a veřejných zakázek.

Krajská správa silnic Libereckého kraje, která má areál ve správě, na rok 2018 již připravuje projektové dokumentace na demolice objektů bývalé stanice technické kontroly, ubikace a kotelny se skladem uhlí. V následující vlně je naplánována demolice původní čerpací stanice pohonných hmot, vrátnice, administrativního střediska nebo budova kotelny.

Část bývalého vojenského prostoru spolu s letištěm převzal Liberecký kraj od státu v roce 2007.

Zdroj: Liberecký kraj